Gençlik Gücü Spor Kulübü

Gençlik Gücü'nün kuruluşu


Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde yer alan Laleli Cami çevresinde yaşayan Mehmet Kaptan ve arkadaşlarının oluşturduğu Laleli Cami Gençler Birliği takımı, bugünkü Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü’nün temelini oluşturdu.

Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü
 • 1952

  Kuruluş

  1 Haziran 1952 tarihinde bir araya gelen 21 kişilik kurucu heyetin hazırladıkları tüzük ile Laleli Cami Gençler Birliği takımı, bugünkü Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü adını aldı ve Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü de resmen doğmuş oldu.

 • Tescil ve Başlangıç

  Resmi tescil işlemlerinin tamamlanmasının hemen ardından Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) üye olan Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü, 1953 – 1954 Futbol Sezonu’nun 2’nci Liginde mücadele etmeye başladı.

 • 1955

  İlk Lokal

  Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü’nün ilk lokali, ilk başkanı olan Bisikletçi Mehmet Şakir’in (Velesbitçi Şakir Usta) dükkanı oldu. Önce Reşadiye Sokak, ardından Girne Caddesi’nde lokal temin edilen Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü, daha sonra Çağlayan Bölgesi’ndeki Şehit Albay Karaoğlanoğlu Caddesi’ndeki iki ayrı evi lokal olarak kullandı.

 • Kıbrıs Kupası Şampiyonu

  KOP’ta iki sezon mücadele ettikten sonra, 1955-56 Futbol Sezonu’nda Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) düzenlediği 1’inci Lig’de mücadele etmeye başladı. 56 sezonun 39’uncu en üst ligde, 17’sini bir alt ligde oynadı. Kıbrıs Kupası Şampiyonu olmayı başardı.

 • 1959

  Galatasaray Karşılaşması

  Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü, Türkiye’nin Galatasaray takımını Kıbrıs’a getiren ilk takım oldu. 16 Mart 1960 tarihinde gerçekleşen ilk karşılaşmayı Galatasaray 15-1’lik skorla kazandı. Gençlik Gücü’nün tek golünü Mağusa Türk Gücü’nden takviye olarak gelen Erdoğan kaydetti.

 • 1961 - 1969

  4 Şubat 1961 tarihinde gerçekleşen ikinci randevuda da konuk takım Galatasaray 11-1 galip geldi. Gençlik Gücü’nün tek golünü Mithat atmıştı. Gençlik Gücü Türk Spor Kulübü bugünkü lokaline ise 7 Aralık 1969 tarihinde düzenlenen törenle taşındı.

SPONSORLARIMIZ